21 Nisan 2010 Çarşamba

Yeni Sinema Günleri 23 Nisan'da başlıyor...

Yeni Sinema Hareketi sivil bir insiyatif. Sinemayı öncelikle bir sanat olarak gören, sinema ürünleri arasında herhangi bir ayrım gözetmeyen, sinema alanındaki dayanışma ve işbirliğinin artmasını hedef alan, evrensel değerlerle uyumlu bir TSinema Kültürü'nün ülkemizde yerleşmesini isteyen, insan haklarını temel esas alan, kişisel çıkarlar yerine etik değerleri gözetmeyi ilke edinen sinemacıların oluşturduğu bir sivil insiyatif aslında.

Altyapı çalışmaları uzun zamandır konuşulan bu oluşumun kurucuları, uzun metraj sinema filmi üreten yönetmen ve yapımcılar. Benzer ilkeleri benimseyen sinemacılar da zamanla bu insiyatifte yer alacak gibi görünüyor...


İşte bu oluşum, Mart ayı sonunda bir basın toplantısıyla kendini tanıttı ve 23 Nisan-9 Mayıs tarihleri arasında Ortaköy Feriye Sineması’nda "Yeni Sinema Günleri" adlı bir etkinlik düzenleyeceklerini açıkladı. Gerçekleştirilecek bu etkinlikte; son dönemde yurtiçi ve yurtdışında pek çok festivale katılmış ve toplam 150 ödül kazanmış 17 film, 17 gün boyunca, bir şenlik havasında izleyicilerle buluşacak.


Yeni Sinema Günleri, benzeri etkinliklerden farklı olarak, bizzat filmin yönetmen ve yapımcıları tarafından organize ediliyor. Ayrıca sinemaseverler, film gösterimlerinin ardından sinemanın cafe’sinde düzenlenecek söyleşilerle, filmlerin yönetmen, yapımcı ve oyuncularıyla buluşma fırsatı yakalabilecek.

Bu etkinliğin ayırt edici bir diğer özelliği ise kısa bir süre önce film gösterimlerini durdurmak zorunda kalan Ortaköy Feriye Sineması’nda düzenlenmesi. Feriye Sineması bu vesileyle 17 gün boyunca açık kalacak. İstanbul’da kültürel hayatın önemli bir parçası olan sinemaların ardı ardına kapandığı veya Emek Sineması gibi zor günler geçirdiği günümüzde Yeni Sinema Günleri, sinema salonunda film izlemenin önemine bir de bu yönüyle dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Gösterilecek filmlere ilişkin programa www.yenisinemahareketi.com adresinden ulaşılabilir.
Hepimize iyi seyirler...


Nefin Huvaj
bugunbugece.com üyesi